Bezpečnost v sociálních sítích


Bezpečnost v sociálních sítích je v poslední době ožehavým tématem. Zvlášť s nárustem popularity Facebooku prolétla médii doslova hysterie. Pojďme si tedy k bezpečnosti říci něco konkrétněji.Nebezpečí - lebka a překřížené kosti

1. tip: nedávejte na internet nic, co byste nedali a neukázali cizímu člověku na ulici

Ať už se bavíme o informacích jako jsou datum narození nebo adresa, fotkách či videu, v žádném případě by se na internetu nemělo nacházet nic, u čeho by vám vadilo, kdyby se tato informace dostala do rukou úplně cizím lidem.

Můžete dostat tisíc příslibů, že údaj nebude zveřejněn, že jej uvidí pouze vaši přátelé a tak dále, ovšem toto vše jsou sliby, na které je lepší nespoléhat. Ať už technickou chybou, něčí zlovůlí nebo jednoduše nějakou závadou, vše se může dostat do cizích rukou. Případů, kdy někdo například napadnul zabezpečení serveru a získal přístup ke kompletní uživatelské databázi, je nepočítaně.

2. tip: používejte různá a dostatečně silná hesla

V ideálním případě byste měli použít pro každou registraci jiné heslo.

Dostatečně silné heslo má minimálně 8 písmen a kombinuje znaky a číslice. Více znaků je ku prospěchu, ale nemá smysl to přehánět (20 a více), pak riskujete spíš zapomenutí nebo překlepy.

3. tip: nepoužívejte cizí počítače

Nikdy nevíte, jestli na cizím počítači není vir, trojský kůň nebo keylogger (program, který zaznamenává stisk kláves). Proto je lepší se jim vyhnout, nebo alespoň nezadávat hesla a nepřistupovat k citlivým údajům.

4. tip: opatrnost při zadávání hesla je na místě

Při zadávání hesla se ujistěte, že jej nikdo nemůže vidět. Před tím, než začnete heslo psát, přesvědčete se, že jej zadáváte na správném místě. Správný přihlašovací formulář místo zadávaných znaků zobrazí jen hvězdičky, kolečka nebo jiný zástupný znak, pokud však budete heslo vyplňovat na místě přihlašovacího jména, zobrazí se v celé své kráse.

5. tip: nespoléhejte na to, že komunikujete s kamarádem

Pokud s někým komunikujete přes internet, nikdy, opravdu nikdy, nespoléhejte na to, že je na druhé straně určitě ten člověk, který by tam měl být. Je zde jak riziko, že někdo jeho účet naboural, tak riziko, že jde rovnou o cizí profil. V případě například e-mailu navíc není sebemenší problém zfalšovat odesílatele. To byste měli mít na mysli kdykoliv nějaký e-mail čtete.

Pokud vám anglicky nebo lámanou češtinou píše někdo, kdo s českým jazykem nikdy neměl problém, je také na místě zbystřit.

6. tip: nereagujte na výzvy k potvrzení hesla

99,9% zpráv, kdy se vám například po kliknutí na odkaz v e-mailu zobrazí výzva k potvrzení hesla, jsou pokusy o phishing, tedy ukradení vašeho hesla a jeho zneužití. Nikdy na takové zprávy ani nereagujte!

7. tip: heslo zadávejte pouze na oficiální stránce

Než zadáte přihlašovací údaje, zkontrolujte v adresním řádku, že skutečně jste na stránce, na které být máte. Vytvoření přesně vypadající napodobeniny jakékoliv stránky není pro člověka s příslušnými znalostmi sebemenší problém.

Pokud máte o adrese pochybnosti, zadejte sami správnou a zkontrolujte, zda v ní nemáte ani žádné překlepy. Jako příklad uvedu tyto stránky. Nacházejí se na adrese www.socialnisite.123abc.cz, což však rozhodně není například wwwsocialnisite.123abc.cz (chybí tečka) nebo www.sociaInisite.123abc.cz (záměna písmena L ve slově socialni za velké i).