Facebook


By admin - Posted on 12 Listopad 2011

Aktualizováno 4. 1. 2017

FacebookFacebook je celosvětově rozšířená sociální síť, kterou používá více než miliarda uživatelů. V České republice jej využívá stále podstatnější část populace, mezi mladými lidmi je pak prakticky "povinný".

Podstata sítě Facebook

Posláním Facebooku je v současné době pravděpodobně zajištění kontaktu mezi lidmi a usnadnění komunikace. Pomocí Facebooku je možné sdílet informace, fotky, videa včetně živého vysílání nebo plánovat akce.

Vaše interakce probíhá především s lidmi, které si přidáte do přátel. Ti poté, v závislosti na vašem nastavení soukromí, mohou mít exkluzivní přístup k obsahu, který vkládáte.

Registrace

Registrace je velmi jednoduchá a spočívá ve vyplnění několika údajů a potvrzení e-mailové adresy. Poté máte možnost vyplnit svůj profil, tuto činnost je však možné přeskočit.

Přihlášení

Přihlášení na Facebook je do značné míry specifické v tom, že jakmile se přihlásíte, můžete tohoto přihlášení využívat na mnoha místech na internetu. Můžete v diskuzích diskutovat pod svým Facebook profilem, sdílet přímo z webových stránek obsah na svou zeď a podobně. Často nahrazuje registraci na jiných webech, jednoduše se po vás vyžaduje pouze to, abyste byli současně s používáním přihlášení na Facebooku. To přináší zjednodušení v tom, že se nemusíte registrovat všude zvlášť a že si nemusíte pamatovat mnoho hesel, na druhou stranu někteří argumentují, že je to zásah do soukromí. Tak jako tak je příjemné, když v diskuzích nemusíte ke svému komentáři připojovat podpis, protože to za vás udělá automaticky Facebook.

Aplikace

Funkce Facebooku jsou bohatě rozšiřitelné pomocí aplikací od třetích stran. Najdete pravděpodobně aplikaci téměř k čemukoliv. Bohužel s tím souvisí to, že některé aplikace se snaží šířit pomocí spamu, který zasahuje ne jejich uživatele, ale právě ty, kteří je nepoužívají, protože pochybují o jejich smysluplnosti, například nejrůznější kvízy a podobné nesmysly.

Hry

Jednou z věcí, které je možné dělat na Facebooku, je hraní her. Pro mnoho lidí se tato síť stala novou herní platformou.

Chat

Facebook obsahuje zabudovaný chat, se kterým by rád konkuroval zavedeným protokolům jako je u nás ICQ a ve světě třeba MSN.

Formátování textu

Text *mezi hvězdičkama* bude tučně, text _mezi podtržítkama_ (SHIFT + pomlčka - vedle klávesy shift) bude podtržený, text *_mezi hvězdičkama a podtržítkama_* bude tučně a podtržený.

Smajlíci

Můžete vyzkoušet klasické smajlíky  :)  :D  :P  :O  ;)  :3  3:)  8)  :/  :'(  O:)  :*  ^_^  -_-  O.o  >:o  >:(  B| . Pacmana uděláte pomocí :v , srdce <3 , robota :|] , žraloka (^^^) a tučňáka <(").

Historie

Facebook vznikl jako síť studentů univerzity, která měla sloužit ke snížení anonymity a sblížení studentů. Postupně se však rozrostla na další univerzity a poté do celého světa.

Alternativy

Ačkoliv je Facebook v polovině roku 2011 naprosto dominantní sociální síť, je možné najít mnoho různých alternativ.

Celosvětově je velkým konkurentem Google+, který těží ze zázemí, dostupných technologií a aplikací společnosti Google. Od svého spuštění dokázal během několika měsíců udělat velký skok kupředu a nyní (na konci roku 2011) již nikdo nepochybuje o tom, že právě toto je největší vyzyvatel Facebooku na poli sociálních sítí.

Zejména v Rusku a mezi lidmi ruského původu je rozšířeno VKontakte (VK.com) populární také díky možnosti sdílení souborů a multimédií prostřednictvím jednoduchého webového rozhraní.

Původní konkurent MySpace na Facebook ztrácí, ale přesto si najde své fanoušky. Také na něm je možné nalézt mnoho aplikací a her, populární je mezi hudebními skupinami a umělci.

Ostatní sociální sítě většinou nenabízejí spektrum možností Facebooku, často z důvodu, že prostě nechtějí, neboť se zaměřují úplně jiným směrem.

WWW

WWW stránky Facebooku se nachází na adrese www.facebook.com, kde je možné se přímo zaregistrovat.

Tagy