Svět


Flickr

Logo sociální sítě FlickrFlickr je celosvětově rozšířená sociální síť s desítkami milionů registrovaných uživatelů.

Podstata sítě

Flickr je ze své podstaty služba pro sdílení fotografií a videí, která je zároveň sociální sítí díky tomu, že si uživatelé vytvářejí a spravují své profilové stránky a dále si mohou vytvářet kontakty s ostatními uživateli služby.

Uživatelé mohou u nahrávaných dat nastavit, zda mají být soukromá či veřejná. U soukromých lze přístup poskytnout například jen rodině či přátelům.

Pinterest

Logo sociální sítě PinterestPinterest je celosvětově rozšířená sociální síť s více než stovkou milionů uživatelů, z nichž zhruba čtyři pětiny jsou ženy.

Podstata sítě

Pinterest je sociální síť, která se prezentuje jako "katalog nápadů". Pinterest funguje jako jakási nástěnka, na kterou uživatelé nahrávají či připínají zajímavé obrázky. Dále si mohou prohlížet obsah, který na síti sdílí ostatní uživatelé. Nástěnky mají často určité téma, takže pokud uživatel hledá obrázky z určité oblasti, pomocí Pinterestu se snadno dostane k ručně tříděnému obsahu.

Tumblr

Logo sociální sítě TumblrTumblr je celosvětově rozšířená sociální síť se stovkami milionů uživatelů zaměřená na mikroblogování.

Podstata sítě

Tumblr je nejen sociální sítí, ale zejména mikroblogovací platformou. Uživatelé pomocí Tumblru sdílí krátký textový či multimediální obsah či přímo odkazy na obsah jiných uživatelů.

Důležitou funkcí je možnost sledovat mikroblogy ostatních uživatelů. Pokud se na sledovaném blogu objeví nový obsah, uživatel se to okamžitě dozví v přehledu obsahu a může daný blog navštívit a případně příspěvěk sdílet.

Snapchat

Logo sociální sítě SnapchatSnapchat je celosvětově rozšířená netypická sociální síť s více než sto miliony uživatelů, kteří na ni denně nahrávají několik miliard fotek či krátkých videí, tzv. snapů.

Podstata sítě

Snapchat je poměrně netypická sociální síť. Její podstatou je totiž vytváření především dočasného obsahu (čímž se liší od většiny ostatních), zejména takzvaných snapů, což jsou krátká několikavteřinová videa nebo jen statické obrázky. Ty na této síti nejsou zobrazovány trvale, ale typicky jen po dobu několik vteřin až dne (dle typu), například 10 vteřin od prvního zobrazení adresátem. Čímž je naznačena další vlastnost Snapchatu a rozdíl oproti mnoha jiným sítím, totiž že komunikace často probíhá pouze mezi dvěmi osobami (ale není to podmínkou, velká část komunikace probíhá od jedné osoby k více přátelům).

Podobně jako u typických sociálních sítí i na Snapchatu mohou lidé označovat ostatní uživatele za své přátele a navíc se mohou "spřátelit" také s někým novým ve svém geografickém okolí (kdo o to má rovněž zájem).

Instagram

Logo sociální sítě InstagramInstagram je celosvětově rozšířená sociální síť a aplikace se stovkami milionů uživatelů. Popularitu získává i v České republice, zejména mezi mladšími uživateli. Zajímavá je převaha žen, kterých je z celkového počtu uživatelů kolem dvou třetin.

Podstata sítě Instagram

Sociální síť Instagram je celá hlavně o šíření fotografií a krátkých videí. K tomu uživatelé Instagramu využívají zejména aplikace pro chytré mobilní telefony (iPhone či telefony systému Android), pomocí kterých mohou pořízené fotografie, respektive videa, nejen nahrávat na Instagram pro zadané publikum (soukromé, veřejné, ...), ale také upravovat pomocí různých filtrů.

Google+

Google+Google+ je nová sociální síť spuštěná 28.6. 2011 za kterou stojí, jak už název napovídá, Google.

Podstata sítě Google+

Server se jistým způsobem prezentuje jako "služba, která vám pomůže být v kontaktu se známými a poznat nové zajímavé lidi". Uživatel si registrací vytvoří profil, kde může (ale nemusí) vyplnit informace o sobě, nahrát svou fotku, přidat fotoalba z Google Picasa Web Albums, propojit s účtem na Twitteru atd.

Komunikace zde může být jak mezi dvěma či skupinou lidí, tak jedním člověkem k celé mase. V závislosti na vašem nastavení soukromí (které je mnohem přehlednější, než na Facebooku) můžete umožnit komukoliv sledovat vaše statusy a komentáře, a přitom se nezabývat tím, co píšou ostatní. A naopak, můžete číst příspěvky zajímavých lidí, aniž by vás oni museli potvrzovat jako své přátele nebo si vás vůbec přidávat ke sledovaným zdrojům.

Facebook

Aktualizováno 4. 1. 2017

FacebookFacebook je celosvětově rozšířená sociální síť, kterou používá více než miliarda uživatelů. V České republice jej využívá stále podstatnější část populace, mezi mladými lidmi je pak prakticky "povinný".

Podstata sítě Facebook

Posláním Facebooku je v současné době pravděpodobně zajištění kontaktu mezi lidmi a usnadnění komunikace. Pomocí Facebooku je možné sdílet informace, fotky, videa včetně živého vysílání nebo plánovat akce.

Vaše interakce probíhá především s lidmi, které si přidáte do přátel. Ti poté, v závislosti na vašem nastavení soukromí, mohou mít exkluzivní přístup k obsahu, který vkládáte.

Plurk

Aktualizováno 4. 1. 2017

PlurkPlurk je celosvětově rozšířená sociální síť, kterou používají uživatelé zejména v jihovýchodní Asii a USA, v České republice má již mnoho let v podstatě jen několik stovek uživatelů (květen 2010, leden 2017).

Podstata sítě Plurk

Plurk se svou podstatou podobá známějšímu Twitteru. Můžete mikroblogovat pomocí omezeného počtu 140 znaků a sdílet tak své pocity, nálady a informace o tom, co, kde a s kým právě děláte. Do svých zpráv můžete vkládat také smajlíky, obrázky a video.

Spekulace

SpekulaceJednou za čas se objeví nějaká žhavá informace (nebo přesněji drb), která oběhne celý svět... a pak už o ní nikdy neslyšíme. Pojďme se však podívat na spekulace, které jsou postaveny na skutečných faktech...

VKontakte - VK.com

VKontakte je sociální síť ruského původu, která se rozšiřuje do celého světa a v současnosti má již přes 100 milionů uživatelů. Populární je i v České republice a to mezi lidmi, kteří pocházejí z Ruska a chtějí být v kontaktu (odtud název sítě) se svými přáteli.

Podstata sítě

Používání VK je poměrně jednoduché, zaregistrujete si uživatelský účet, vyplníte uživatelský profil a poté se můžete spojit s dalšími lidmi, kteří server využívají. Můžete s nimi sdílet statusy, fotky, posílat jim soukromé zprávy nebo je mít pouze pasivně přidané a třeba jednou za rok si domluvit sraz.

Specialitou je možnost sdílení souborů s ostatními uživateli. V současné době je problémem (otázkou je, zda situaci někdo jako problém vůbec řeší) přítomnost obrovského množství nelegálního obsahu, jako jsou filmy (které lze bez stahování přehrát přímo na serveru) nebo hudební alba.