Spekulace


By admin - Posted on 12 Listopad 2011

SpekulaceJednou za čas se objeví nějaká žhavá informace (nebo přesněji drb), která oběhne celý svět... a pak už o ní nikdy neslyšíme. Pojďme se však podívat na spekulace, které jsou postaveny na skutečných faktech...

Zynga Network

Logo herního vývojáře pro sociální sítě Zynga.Zynga je vývojář internetových her, které kladou důraz na spolupráci s ostatními uživateli. Mezi její produkty patří například dobře známé Facebook hry Farmville, CityVille, Mafia Wars a další. Zpočátku byla Facebook naprosto závislá na Facebooku, kde využívala všech dostupných metod k propagaci a šíření svých herních titulů. Později se však začala rozrůstat i mimo něj a tak se objevily spekulace, že by se této závislosti mohla časem zbavit úplně. Disponuje obrovských množstvím denně aktivních uživatelů, takže při založení své vlastní herní sociální sítě by se ze začátku nemusela potýkat s nedostatkem uživatelů. Navíc již v minulosti Zynga mnohokrát ukázala, že ví, jak uživatele dotlačit k akci.

Krize Zynga vs. Facebook

Vznik sociální sítě herního vývojáře Zynga již byl jednou na spadnutí. V době, kdy Facebook zaváděl svou jednotnou platební jednotku, Facebook kredity (credits), Zynga se těžce bouřila proti nastavené provizi, kterou si Facebook chtěl nechávat z každé uskutečněné transakce. Měla totiž již vybudovaný svůj propracovaný platební systém a herní karty, a tedy dobrou záminku k tvrdému vyjednávání o podmínkách spolupráce. Nakonec však došlo k dohodě, otázkou však zůstává, zda nejde o dohodu velmi křehkou.

Problém kategorizace kontaktů

Jedním z problémů, které se u sociálních sítí vyskytují, je třídění kontaktů. Představte si, že nějakou dobu žijete a pracujete v Praze, a poté se přestěhujete za prací do New Yorku. V tu chvíli je před vámi problém - zda používat angličtinu/češtinu u popisů fotek, statusů a komentářů, zda zatěžovat přátele na opačném konci světa statusy "někdo na večeři" apod.

Logo sociální sítě Facebook.Facebook toto řeší možností rozdělit uživatele do skupin. Ano, funguje to, ale je to velice krkolomné a nepříliš uživatelsky přívětivé. Aktualizováno: Facebook přišel po spuštění konkurenčního Google+ se změnama, mezi které patří například řazení kontaktů do seznamů. Ty jsou generovány jednak automaticky, ale také je možné je vytvářet manuálně přidávání jednotlivých přátel.

Logo sociální sítě Google+.Google+ přišel s velkou slávou s principem takzvaných kruhů. Přátele si přidáte do kruhů a u obsahu nastavujete, komu je určen. Je to o něco jednodušší než na Facebookem, ale přesto - stále to není úplně ono. Vrátím se k příkladu s New Yorkem a Prahou. Nestačí vám totiž pouze skupiny Praha a New York. Navíc budete chtít kontakty dělit na soukromé a pracovní, budete chtít soukromé rozdělit na blízké přátele a známe. Do toho přidejte skupinu rodina, no a poté lidi se kterými sdílíte určité zájmy. Najednou zjistíte, že byste těch dejme tomu 500 kontaktů potřebovali rozdělit do mnoha různě se překrývajících množin. A kdo na to potom má mít čas a trpělivost? Zdá se, že před tvůrci sociálních sítí stojí pořádná výzva...

Tagy