Google+


By admin - Posted on 13 Listopad 2011

Google+Google+ je nová sociální síť spuštěná 28.6. 2011 za kterou stojí, jak už název napovídá, Google.

Podstata sítě Google+

Server se jistým způsobem prezentuje jako "služba, která vám pomůže být v kontaktu se známými a poznat nové zajímavé lidi". Uživatel si registrací vytvoří profil, kde může (ale nemusí) vyplnit informace o sobě, nahrát svou fotku, přidat fotoalba z Google Picasa Web Albums, propojit s účtem na Twitteru atd.

Komunikace zde může být jak mezi dvěma či skupinou lidí, tak jedním člověkem k celé mase. V závislosti na vašem nastavení soukromí (které je mnohem přehlednější, než na Facebooku) můžete umožnit komukoliv sledovat vaše statusy a komentáře, a přitom se nezabývat tím, co píšou ostatní. A naopak, můžete číst příspěvky zajímavých lidí, aniž by vás oni museli potvrzovat jako své přátele nebo si vás vůbec přidávat ke sledovaným zdrojům.

Rozdíl oproti Facebooku

Od Facebooku se Google+ ve svých začátcích odlišuje především absencí nesmyslů jako jsou aplikace, hry (hry byly přidány, více informací dále v textu), otázky a další funkce, které mnohé uživatele po čase spíše obtěžují.

Diskutovanou odlišností je také způsob, jakým se dva rivalové vypořádávají s kategorizací kontaktů. Zatímco dílo Marka Zuckerberga obsahuje nepříliš využívanou možnost rozdělit přátel do skupin, "Plusko" naprosto staví na rozdělování kontaktů do takzvaných kruhů.

Značnou výhodou Googlu je to, že má tzv. na čem stavět. Všechny možné předtstavitelné služby už má vytvořené, nějakou dobu spuštěné a kvalitně odladěné, takže v G+ už jen stačí je spojit dohromady. Například statusy jsou v podstatě takový Google Buzz, profily využívají Google Profile, chat je vlastně takový Google Talk, pro určení a zobrazení polohy je možné využít perfektních map, na fotoalba je již dlouho připravená Picasa. Zapojen může být dále překladač, dokumenty, zprávy, kalendář, archiv knih, vyhledávání produktů... a vznikne tak vlastně pro každého "personalizované centrum internetu"...

Pilíře Google+

Circles (Kruhy)

Kruhy jsou zajímavým a především praktickým způsobem, jak tato sociální síť řeší rozdělení kontaktů. Uvažovali jste někdy, zda si na Facebook přidávat jen nejbližší přátele, všechny známé nebo i pracovní kontakty? Právě tento problém odpadá díky kruhům. Vytvoříte si kruhy "Rodina, Přátelé, Známí, Práce", přidáte všechny a sdílíte s nimi jen to, co chcete. Vše je přitom intuitivní a jednoduché.

Sparks (Jiskření)

Sparks jsou funkcí, která umožňuje objevovat zajímavý obsah na internetu a sdílet jej s přáteli (resp. kruhy).

Umožňují sledovat to, co vás zajímá, číst ty nejzajímavější články a prohlížet si nejlepší fotky z témat, která máte rádi.

Huddle (Hromadný chat)

Huddle není ničím jiným, než instantním hromadným chatem. Jste ve městě a potřebujete se s dalšími lidmi domluvit, v kolik a kde si dáte sraz? Právě v tu chvíli se bude Huddle hodit.

Hangouts (Videochat)

Hangouts jsou v podstatě hromadnou videokonferencí s přáteli a lidmi z vašich kruhů. Chcete se domluvit, kdy a kam si zajít popovídat nebo vyjít do města s přáteli? Pak Vám Google+ nabízí možnost se s nimi spojit online a bavit se, jako byste byli v jedné místnosti.

Někdo může nabídnout, že tahle funkce je další ranou pro sociální vztahy a skutečnou komunikaci, když nyní mohou lidé koukat do monitoru zase o něco více, než dříve. Je však třeba si uvědomit, že má každý svobodnou volnu. Buď bude žít, nebo si povídat s obrazovkou...

Hry

Google+ začínal nadějně, neobsahoval zpočátku žádné nenáviděné nesmysly, kterými se pyšnil Facebook. To se však změnilo 11. 8. 2011, tedy poměrně brzy po spuštění této sítě. Google přidal mezi majoritní funkce i hraní her, naštěstí zvolil poměrně jiný přístup, než do té doby razil Facebook. Hry jsou vybírány a schvalovány individuálně a pokud se rozhodnete jim vyhýbat, je to jednoduché. Nemusíte neustále skrývat nové aplikace na zdi, protože hry jsou od ostatních funkcí separovány.

11. 8. 2011 byly na této sociální síti spuštěny hry Angry Birds, Bejeweled Blitz, Bubble Island, City of Wonder, Collapse! Blast, Crime City, Diamond Dash, Dragon Age Legends, Dragons of Atlantis, Edge World, Flood-It!, Monster World, Sudoku (Později přejmenováno na Sudoku Puzzles), Wild Ones, Zombie Lane a Zynga Poker. Mezi další přidané gamesy potom patří Global Warfare, Resort World, Mafia Wars 2,Triple Town a CityVille.

30. 6. 2013 byly všechny hry na Google+ z rozhodnutí společnosti Google ukončeny.

Další funkce

+1

Již několik měsíců před spuštěním Google+ se objevilo tlačítko, kterým jste mohli označit obsah, který se vám líbí. +1 je tedy indikátorem oblíbenosti obsahu.

Uživatelský profil na této síti poté shromažďuje informace o tom, čemu uživatel dal plus - tedy co se mu líbí. Je pravděpodobné, že na základě tohoto mu budou nabízeny i například personalizované výsledky vyhledávání či personalizovaný obsah obecně, například pomocí Sparks.

Profil

Jak již bylo zmíněno, síť se samozřejmě opírá o uživatelský profil, který má každý uživatel. Může v něm vyplnit informace o sobě, nebo být do určitě míry anonymní (a například blokovat možnost vyhledání profilu).

Mezi základní data v uživatelském profilu patří jméno a fotka uživatele. Dále informace o tom, koho má uživatel ve svých kruzích a naopak. Dále je na profilu zeď s příspěvky, informace o uživateli (představení, zaměstnání, vzdělání, bydliště současná i minulá, kontakty, vztahy a další), fotogalerie, vložená videa a již zmíněné informace o tom, co se uživateli líbí.

Firemní stránky

V listopadu 2011, několik měsíců po spuštění, přibyla možnost vytváření firemních profilů, resp. stránek. Právě tato funkcionalita byla tím, co Google+ dlouho oproti Facebooku chybělo.

Historie

Server byl pro uživatele otevřen 28.6. 2011, kdy Google oznámil spuštění své dlouho očekávané sociální sítě. Prakticky současně začalo docházet k úpravám vzhledu důležitých služeb Google včetně vyhledávání - byly doplněny horní lištou, která integruje odkaz na tuto sociální síť, přihlášení uživatelé navíc vidí aktuální upozornění o tom, co se na Google+ děje.

Google již dříve vystrkoval růžky na poli sociálních služeb a sítí, avšak teprve u Google+ odborná veřejnost skutečně věří v úspěch a ohrožení do té doby dominantní pozice konkurenčního Facebooku.

WWW

WWW stránky Google+ se nachází na adrese plus.google.com.

Tagy