VKontakte - VK.com


By admin - Posted on 15 Červenec 2011

VKontakte je sociální síť ruského původu, která se rozšiřuje do celého světa a v současnosti má již přes 100 milionů uživatelů. Populární je i v České republice a to mezi lidmi, kteří pocházejí z Ruska a chtějí být v kontaktu (odtud název sítě) se svými přáteli.

Podstata sítě

Používání VK je poměrně jednoduché, zaregistrujete si uživatelský účet, vyplníte uživatelský profil a poté se můžete spojit s dalšími lidmi, kteří server využívají. Můžete s nimi sdílet statusy, fotky, posílat jim soukromé zprávy nebo je mít pouze pasivně přidané a třeba jednou za rok si domluvit sraz.

Specialitou je možnost sdílení souborů s ostatními uživateli. V současné době je problémem (otázkou je, zda situaci někdo jako problém vůbec řeší) přítomnost obrovského množství nelegálního obsahu, jako jsou filmy (které lze bez stahování přehrát přímo na serveru) nebo hudební alba.

Screeshot hlavní stránky VKontakte.

Registrace

Registrace je jednoduchá, ačkoliv se server tváří na první pohled nedostupně či exkluzivně. Potřebujete totiž (od února 2011) pozvánku od současného člena, abyste se mohli připojit. Jde však spíš o chytrý marketingový tah, než překážku, protože je možné, že server nestojí o neaktivní uživatele, které by jinak mohlo odradit, že na síti nebudou sami nikoho znát.

Alternativně je nyní (červenec 2011) možné se zaregistrovat i po zadání telefonního čísla, na které obdržíte autorizační kód.

Rozdíl oproti Facebooku

Dříve používané logo VKontakte, po rebrandingu na VK.com se již příliš nepoužívá.Na první pohled je VKontakte podobné známějšímu a rozšířenějšímu Facebooku. Podobný je smysl webu i design, rozdílů je však také dost. Například na VK nenajdete aplikace a hry jako na FB. Na druhou stranu, je zde již zmíněné sdílení souborů, které vás dokážou také zabavit na poměrně dlouhou dobu.

Historie

Pavel Durov - zakladatel serveru VKontakteSlužba byla spuštěn v září 2006 pro beta testování a později téhož roku byla registrace otevřena univerzitním uživatelům na bázi systému pozvánek. Růst webu byl velmi rychlý, již v polovině roku 2007 překonal web hranici milionu uživatelů, v dubnu 2008 bylo již 10 milionů registrovaných. O dva a půl roky později, v listopadu 2010, se mohl VKontakte pochlubit 100 miliony uživatelů.

VK založil Pavel Durov krátce po dokončení univerzity. Nejdříve v ruském jazyce, pro ruské uživatele a na ruské doméně vkontakte.ru, 6. října 2009 pak ve 20 jazycích a dnes již běžně uváděn jako VK.com.

WWW

WWW stránky vKontakte se nachází na adrese vk.com, kde je také možné se registrovat.

Tagy